Audyty energetyczne i remontowe

Audyty energetyczne i remontowe

Zgodnie z Ustawą Termomodernizacyjną, audytem energetycznym nazywamy opracowanie określające zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii. Audyt energetyczny stanowi jednocześnie założenia do projektu budowlanego termomodernizacji.

Analogicznie brzmi definicja audytu remontowego – jest to opracowanie określające zakres i parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia remontowego.

Tyle mówi definicja, a przekładając to na język zrozumiały dla laika audyt to:

  • analiza stanu istniejącego budynku, jego zużycia energii na różne cele (głównie ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody);
  • propozycja różnych ulepszeń zmierzających do ograniczenia zużycia energii;
  • wybór optymalnego wariantu ulepszeń z uwzględnieniem możliwości finansowych inwestora.

Każdy audyt energetyczny lub remontowy który wykonuję jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Audyt energetyczny jest dokumentem potrzebnym:

  • właścicielowi budynku jako podstawa decyzji o podjęciu termomodernizacji;
  • bankowi udzielającemu kredyt jako dowód, że inwestycja jest efektywna ekonomicznie, a więc nie budzi obaw co do spłaty kredytu;
  • Bankowi Gospodarstwa Krajowego jako podstawa do przyznania premii termomodernizacyjnej lub też innemu podmiotowi udzielającemu wsparcia finansowego;
  • projektantowi jako założenia do projektu.

Dzięki wykonaniu audytu oraz skorzystaniu z premii termomodernizacyjnej pomimo tego, że spłacamy raty kredytu, skutki jego zaciągnięcia są nieodczuwalne finansowo, a nawet przynoszą korzyści w postaci zmniejszenia opłat za zużywaną energię.

Wymagane oszczędności dla premii termomodernizacyjnej

Jedną z informacji jakie otrzymuje się w wyniku obliczeń przeprowadzanych w audycie energetycznym jest wartość o jaką zmniejsza się roczne zapotrzebowanie na energię. Aby premia w ogóle mogła być przyznana należy uzyskać pewne minimalne oszczędności.

W przypadku dotyczącym zmniejszenia zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wymagania te przedstawione są na schemacie poniżej.

Wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej

W przypadku premii termomodernizacyjnej jej wysokość to najmniejsza z kwot wyznaczonych jako:

  • 20% wykorzystanej kwoty kredytu;
  • 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia;
  • Dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii wyznaczonych w audycie.

Warunek dotyczący wysokości premii remontowej z kolei określana jest następująco:

  • 20% wykorzystanej kwoty kredytu;
  • Nie więcej 15% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia.

O innych informacjach dotyczących audytów, potrzebnych dokumentach, a także terminach realizacji dowiesz się kontaktując się ze mną.